حمله بدافزار HummingBad به گوشی‌های اندرویدی!

خانه - Articles - حمله بدافزار HummingBad به گوشی‌های اندرویدی!

حمله بدافزار HummingBad به گوشی‌های اندرویدی!

بدافزار HummingBad - عصر رایانه
به نقل از سایت موبودیجی : شرکت مشاور امنیتی Checkpoint یک بدافزار چینی به نام HummingBad کشف کرده که تا کنون بیش از ده میلیون دستگاه گوشی اندرویدی را مورد هدف قرار داده است. در ادامه با ما همراه باشید.

همیشه به کاربران گوشی‌های هوشمند توصیه می‌شود که اپلیکیشن‌های مورد نظرشان را تنها از طریق اپ استورهای رسمی دانلود کنند، زیرا اپلیکیشن‌هایی که از منابع دیگر دانلود می‌شوند، شامل ضوابط امنیتی اپل یا گوگل نیستند و ممکن است حاوی بدافزارهای مخفی باشند.

بدافزارها برنامه‌های رایانه‌ای هستند و به علت آنکه معمولاً کاربر را آزار می‌دهند یا خسارتی بوجود می‌آورند، به این نام مشهورند. برخی از آنان فقط کاربر را می‌آزارند؛ مثلاً وی را مجبور به انجام کاری تکراری می‌کنند. اما برخی دیگر سیستم رایانه‌ای یا موبایلی و داده‌های آن را هدف قرار می‌دهند که ممکن است خساراتی به بار آورند.

اگر شما نیز از منابع خارجی اپلیکیشن‌های خود را دانلود می‌کنید، شاید برایتان جالب باشد که بدانید، بدافزار HummingBad تاکنون از همین طریق به بیش ده میلیون گوشی اندرویدی حمله کرده است. این بدافزار توسط شرکت مشاور امنیتی Checkpoint شناسایی و کشف شده است. Checkpoint گزارش می‌دهد:

“این بدافزار در قدم اول با استفاده از نرم‌افزار rootkit، به روت گوشی دسترسی پیدا کرده و گوشی را آسیب‌پذیر می‌کند. اگر این اقدام موفقیت‌آمیز باشد، حمله کننده به دستگاه دسترسی کامل خواهد داشت. اگر این اقدام شکست بخورد، حمله دوم با استفاده از اعلان تقلبی آپدیت سیستم آغاز می‌شود و کاربر اجازه دسترسی به سیستم عامل را به HummingBad می‌دهد.”

هدف این بدافزار، ساخت درآمد ناشی از تبلیغات جعلی است که برای سازنده اش، ماهیانه سیصد هزار دلار از طریق دانلودهای اجباری و کلیک روی تبلیغات، درآمدزایی می‌کند. خبر بدتر این است که ظاهرا شرکت چینی Yingmob  پشت این حملات است. این کمپانی مسئول تحلیلات تبلیغاتی به ارزش چند میلیون دلار در چین است.

Checkpointدر این باره نیز می افزاید:

“Yingmob شاید اولین گروهی باشد باشد که میزان سازمان یافتگی و خودکفایی اقتصادی آن برای عموم برملا می‌شود، اما قطعا آخرین نخواهد بود.”

منبع : مجله فناوری و تکنولوژی موبودیجی

دیدگاه خود را بنویسید